3 listopada 2018 koncert zaduszkowy

SOBOTA, 3 listopada 2018 r. godz. 18.00 MSZA ŚWIĘTA „przy świecach”
oraz
godz. 19.00 KONCERT ZADUSZKOWY Et expecto ressurectionem mortuorum…

Władysław Szymański (Katowice) – organy solo
Chór Katedralny im. Ks. Alfreda Hoffmanna w Siedlcach
ks. Michał Szulik – dyrygent
Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa – organy akompaniament

PROGRAM

*** przed mszą św.

Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847) V Sonata D dur op. 65 nr 5 (organy solo)
Andante – Andante con moto – Allegro

Gabriel Faure (1845-1924) Cantique de Jean Racine op. 11 (chór i organy)

*** w czasie mszy św.

Michał Roman Szulik (*1970) Quam dilecta tabernacula (chór i organy)

Gabriel Fauré (1845-1924) Kyrie, Sanctus, Agnus Dei z Messe Basse (chór i organy)

Johann Pachelbel (1653-1706) Aria Quinta ze zbioru Hexachordum Apolllinis (organy solo)

Colin Mawby (*1936) O sacrum convivium (chór i organy)

*** koncert

Cesar Franck (1822-1890) Psalm 150 (chór i organy)

Albert Renaud (1855-1924) Toccata d-moll op.108 nr 1 (organy solo)

Władysław Szymański (*1955) Et exspecto resurrectionem mortuorum… (organy solo)

Malcolm Archer (*1952) Abide with me (chór i organy)

*** WYKONAWCY ***

Władysław Szymański, organista kompozytor, w latach 1975-78 studiował muzykologię w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Następnie w latach 1978-83 studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego oraz na Wydziale Teorii Muzyki. W tej uczelni odbył także podyplomowe studia dla kapelmistrzów orkiestr dętych. Od 1979 roku jest organistą bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. Od 1985 roku jest pedagogiem Akademii Muzycznej w Katowicach  – obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W 2001 roku w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obronił z wyróżnieniem pracę doktorską o konstrukcji zabytkowych organów Górnego Śląska. W październiku 2009 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy o interpretacji XIX-wiecznej literatury organowej. W roku 2015 otrzymał od prezydenta Bronisława Komorowskiego tytuł profesora. W latach 2008 do 2016 był dziekanem Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1. września 2016 r. jest rektorem tej uczelni.

Jako koncertujący organista występował poza Polską w Austrii, Czechach, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczach, Norwegii, Portugalii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech. Nagrał pięć płyt CD w tym trzy na zabytkowych XIX-wiecznych organach bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. Jest autorem wielu publikacji z zakresu budownictwa organowego i muzyki organowej.

Władysław Szymański jest kompozytorem utworów organowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych. W tej dziedzinie dwukrotnie otrzymał wyróżnienia na konkursach kompozytorskich: w 1983 roku za Toccatę na dwa fortepiany i w 1985 roku za Hymn na organy. Jego utwory były wykonywane w Amstredamie, Berlinie, Warszawie, Genevie, Turynie, Londynie, Helsinkach, Lahti, Sztokholmie, Pradze, Valencji, Tokio, Wiedniu. Jest jednym z inicjatorów i dyrektorem artystycznym Mikołowskich Dni Muzyki odbywających się od 1991 r. Odznaczony brązową odznaką Gloria Artis.

Chór Katedralny im ks. Alfreda Hoffmana jest zespołem, który wyrasta z niemalże stuletniej tradycji chóralnej kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Siedlcach, od roku 1924 siedziby biskupa diecezji.  Prężnie rozwijający się pod kierownictwem Walentego Hakowskiego zespół śpiewaków, przeżywał swój największy rozkwit za czasów dyrygenta i organisty katedralnego, salezjanina ks. Alfreda Hoffmana, który swoją charyzmatyczną osobowością w ciągu 40 lat pracy  nie tylko przyciągnął do chórów działających przy katedrze setki mieszkańców Siedlec, ale także poniósł zespół na wyżyny sukcesów artystycznych. Od 1999 r. chór prowadzi ks. Michał Szulik, którego asystentką od 2014 r. jest Izabela Kiryluk. Głównym zadaniem Chóru Katedralnego im ks. Alfreda Hoffmana w Siedlcach jest służba liturgii podczas celebracji w kościele biskupim a także podczas większych uroczystości na terenie diecezji siedleckiej. W repertuarze zespołu, oprócz utworów liturgicznych znajdują się także utwory koncertowe, z którymi chór występował na terenie kraju a także w Niemczech, Włoszech, na Węgrzech, Ukrainie i Białorusi. Chór ma w swoim repertuarze wiele kompozycji dyrygenta, ks. Michała Szulika. Istotnym aspektem działalności chóru katedralnego jest praca wychowawcza i wspieranie rozwoju uzdolnionej muzycznie młodzieży.

Izabela Kiryluk dyrygent, solistka, pedagog. Absolwentka Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w klasie dyrygentury prof. Magdaleny Wdowickiej-Mackiewicz, Absolwentka  Prywatnego Policealnego Studium Sztuki Wokalnej w klasie śpiewu prof. Jadwigi Gałęskiej-Tritt w Poznaniu oraz Absolwentka Podyplomowych Studiów Pedagogiki Rytmiki z Kształceniem Słuchu oraz prowadzeniem zespołów w klasach I – III szkoły muzycznej I stopnia w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku. Stypendystka Prezydenta Miasta Siedlce. Od 2015 roku pracuje w Zespole Szkół Muzycznych w Siedlcach oraz jako nauczyciel przedmiotu emisja głosu w Diecezjalnym Studium Muzyki Kościelnej w Siedlcach. Drugi dyrygent Chóru Katedralnego im. ks. Alfreda Hoffmana w Siedlcach. Jako solistka, chórzystka i dyrygentka brała udział w nagraniu płyt: „Muzyka w Katedrze Siedleckiej” i „Kultura muzyczna Katedry Siedleckiej. Ludzie i Muzyka”, Płyta Jubileuszowa z okazji XX-lecia PSEG i XV-lecia PPSSW,„Kameralnie to pięknie i profesjonalnie”, Płyta Jubileuszowa z okazji 50 – lecia pracy artystycznej prof. J. Gałęskiej – Tritt i 20-lecia Prywatnego Policealnego Studium Sztuki Wokalnej „W kręgu muzyki polskiej XIX/XX wieku”, Płyty Jubileuszowej z okazji 20 – lecia Towarzystwa Muzycznego Schola Cantorum Posnaniensis oraz Płyty „Łacińska Muzyka na Boże Narodzenie” z Chórami Państwowej Szkoły Muzycznej w Siedlcach.

Ks. Michał Roman Szulik (ur. 1970) muzykolog, chórmistrz, dyrygent, kompozytor, pedagog. Ukończył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach oraz studia muzykologiczne w KUL. W 2009 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego z zakresu sztuki muzycznej w dyscyplinie dyrygentura. Od 1999 roku jest dyrygentem Chóru Katedralnego im. ks. A. Hoffmana w Siedlcach. Prowadzi także Chór Akademicki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz chór i orkiestrę w Zespole Szkół Muzycznych w Siedlcach. Zajmuje się także dydaktyką wokalną. W pracy naukowej koncentruje się badaniem religijnej kultury muzycznej, badaniem różnych aspektów muzyki w liturgii, specjalizuje także się w metodyce prowadzenia chórów i zespołów wokalnych, czego owocem jest pierwszy w poprzemianowej Polsce podręcznik prowadzenia chórów „Chór w kościele. Podręcznik”. Jest zaangażowany w organizację życia muzycznego Siedlec i diecezji siedleckiej, w której jest Przewodniczącym Komisji ds. Muzyki Kościelnej. Jest konsultorem Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej Episkopatu Polski. Pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach oraz jest wicedyrektorem ds. artystycznych Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach.

Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa urodzona w Katowicach, ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne w klasie organów Moniki Dąbrowskiej. Studiowała organy pod kierunkiem prof. Magdaleny Czajki i prof. Juliana Gembalskiego. W 2002 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Warszawie. Jest również konserwatorem-zabytkoznawcą, absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Została wyróżniona nagrodami na krajowych i między-narodowych konkursach organowych (Wrocław 1996, Rumia 1999). Brała udział w wielu kursach i festiwalach muzyki organowej w Polsce i za granicą. Dwukrotnie była stypendystką Ministra Kultury w dziedzinie ochrony dóbr kultury (2003 i 2004). Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa jest dyrektorem i wykładowcą Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej w Siedlcach, a także członkiem Diecezjalnych Komisji ds. Muzyki Kościelnej w Siedlcach i we Wrocławiu zajmując się zabytkowym instrumentarium organowym. Jest również adiunktem w Katedrze Organów i Klawesynu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie prowadzi wykłady z organoznawstwa, kameralistyki organowej i gry liturgicznej. Jako prezes Stowarzyszenia PRO MUSICA ORGANA popularyzuje organy i muzykę organową. Od 2017 r. pełni również funkcję rzeczoznawcy ministra kultury w zakresie zabytkowych i współczesnych organów.

 

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.