konkurs duetów organowych w Nowym Sączu

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

 

I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych
PER ORGANO A QUATTRO MANI

Nowy Sącz, 15-21 kwietnia 2018 roku

 

 

DYREKTOR ARTYSTYCZNY                                                                 DYREKTOR KONKURSU
prof. Ireneusz Wyrwa                                                                          Antoni Malczak

 

Rok 2017 z pewnością zapisze się w historii Nowego Sącza jako obfitujący w wydarzenia związane z muzyką organową. Dzięki zakończeniu długo przygotowywanej modernizacji organów w reprezentacyjnej sali Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ miasto zyskało bardzo interesujący, dużych rozmiarów koncertowy instrument o bogatej palecie brzmieniowej. Warto podkreślić, że znajduje się on zaledwie kilkadziesiąt metrów od unikatowych organów, nawiązujących do niemieckiej estetyki wczesnoromantycznej, zbudowanych rok wcześniej w kościele św. Kazimierza. Niemal równoczesna realizacja dwóch tak wartościowych dla kultury muzycznej Nowego Sącza i regionu inwestycji nie mogła pozostać bez echa i jej konsekwencją stało się powołanie do istnienia Sądeckiej Akademii Organowej, integrującej różnego rodzaju cykliczne wydarzenia artystyczne, edukacyjne i naukowe, skoncentrowane wokół największego i najbardziej złożonego instrumentu muzycznego skonstruowanego przez człowieka oraz muzyki tworzonej z myślą o nim.

Jedno ze sztandarowych ogniw podjętej przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ inicjatywy stanowi organizowany po raz pierwszy Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych PER ORGANO A QUATTRO MANI. Jest on przedsięwzięciem wyjątkowym, bowiem zwraca uwagę organistów i melomanów na stosunkowo rzadko wykonywany repertuar, będący nie tylko atrakcyjną literaturą koncertową, ale również posiadający istotny walor edukacyjny. O ile sama kameralistyka niebywale stymuluje rozwój wyobraźni muzycznej, inspiruje i skłania do analizy pomysłów interpretacyjnych wobec konieczności nieustannego konfrontowania ich z ideami muzycznego partnera, o tyle wspólna gra na jednym instrumencie jest ponadto niezastąpioną lekcją ergonomii, ukazującą wykonawcom te obszary techniki, których korekta przyniesie im wielką korzyść także jako solistom. Dla organistów, pochłoniętych od początku edukacji przede wszystkim grą solową, jest to doświadczenie niezastąpione.

Z największą przyjemnością zapraszam do wzięcia udziału w konkursie organizowanym w dniach 15-21 kwietnia 2018 roku przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zarówno tych, którzy już doświadczyli gry w duecie, jak i tych, dla których jest to impuls do podjęcia nowego, fascynującego wyzwania. Przyjazna atmosfera, ciekawe instrumenty, możliwość rozmowy z członkami międzynarodowego jury i perspektywa atrakcyjnych angaży koncertowych, to tylko niektóre spośród atutów tego wydarzenia.

Do zobaczenia w Nowym Sączu!

Ireneusz Wyrwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>