O Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie PRO MUSICA ORGANA powstało z inicjatywy miłośników organów i muzyki organowej w Katowicach w 2000 roku. Naszym celem jest popularyzacja muzyki organowej poprzez szereg działań związanych z tym instrumentem, a więc:

  • organizowanie koncertów
  • organizowanie imprez edukacyjno-kulturalnych publikacja nut i śpiewników
  • publikacja książek o tematyce muzycznej i instrumentologicznej
  • nagrania muzyki organowej
  • dokumentacje zabytkowych instrumentów
  • pomoc w zakresie restauracji zabytkowych instrumentów i remontów organów.

Stałą imprezą organizowaną przez nasze Stowarzyszenie są koncerty w kościele Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach-Brynowie na jedynym w Polsce instrumencie duńskiej firmy Marcussen. Stowarzyszenie jest również organizatorem cyklów koncertów organowych i kameralnych w Siedlcach, Skierniewicach, Łodzi i Bydgoszczy.

Znaczące miejsce w działalności Stowarzyszenia zajmują kursy interpretacji muzyki organowej oraz warsztaty muzyczne. Dotychczas mieliśmy okazję zaproponować organistom udział następujących przedsięwzięciach edukacyjnych:
kurs improwizacji organowej (Tomasz Adam Nowak – Warszawa 2001),
warsztaty muzyki organowej Maxa Regera na zabytkowych instrumentach Dolnego Śląska (Marek Pilch 2002, Christoph Bossert – 2003, Martin Sander 2005),
seminarium i kurs interpretacji hiszpańskiej muzyki organowej (Guy Bovet – Olkusz 2004),
kurs muzyki starowłoskiej (Lorenzo Ghielmi – Siedlce 2011),
kurs muzyki organowej współorganizowany z ZPSM „Miodowa” w Warszawie (Guy Bovet – Siedlce 2011).

W 2003 roku, dzięki pomocy sponsorów, rozpoczęliśmy działalność fonograficzną. Wydane dotychczas płyty (Muzyka kameralna Josefa Gabriela Rheinbergera 2004, Organy Joachima Wagnera w Siedlcach I 2011, II 2014, III 2016) nagrane zostały na wartościowych zabytkowych instrumentach.

Nasze Stowarzyszenie współpracuje niemieckim Stowarzyszeniem na rzecz Ochrony i Dokumentacji śląskich organów VEESO. W październiku 2001 współwydawaliśmy „Śpiewnik Pieśni Nabożnych” Franciszka Karpińskiego. W marcu 2004 ukazała się pozycja „Organy – zagadnienia opieki nad zabytkowymi i współczesnymi instrumentami” o charakterze edukacyjnym.

Stowarzyszenie uczestniczy w wydawaniu cyklu ksiażek poświęconych instrumentarium diecezji siedleckiej. Dotychczas ukazały się:

Tom I: Organy diecezji siedleckiej – katalog (Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa, Siedlce 2016)
Tom II: Osiemnastowiczne organy w diecezji siedleckiej (Piotr Woźniak, Siedlce 2015)

Kolejne tomy – w przygotowaniu.

Stowarzyszenie PRO MUSICA ORGANA finansuje swoją działalność z darowizn dobroczyńców oraz środków przyznanych przez jednostki budżetowe. Pomocne są również niewielkie środki z ofiarności publicznej zebrane podczas koncertów.

Serdecznie zapraszamy do udziału w imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie PRO MUSICA ORGANA!

Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa
Rafał Wróbel
Ewa Sawoszczuk

Możliwość komentowania jest wyłączona.